Dokumenty ujawnione w pozwie antymonopolowym przeciwko byłej spółce matce UFC, Zuffa LLC, ujawniły, że prezes PRIDE Nobuyuki Sakakibara otrzymał 10 milionów dolarów za zaprzestanie działalności w MMA na siedem lat.
Informację tą podał za pośrednictwem Twittera Jason Cruz, którzy opublikował raporty dotyczące toczącej się sprawy.
If you are interested in following Friday's #UFCHearings, check out @heynottheface and @MMAanalytics timeline. I'm sure you are already. Also, I'm compiling expert reports and other filings on my Scribd: https://t.co/jyBzH9KKOu
— Jason Cruz (@dilletaunt) August 30, 2019
27 marca 2007 roku, Zuffa nabyła swojego długoletniego rywala, japońską organizację PRIDE Fighting Championships. Część przejęcia obejmowała klauzulę o zakazie konkurencji dla japońskiego prezesa, uniemożliwiającą mu działanie w przestrzeni MMA przez 7 lat za 10 milionów dolarów. Po wygaśnięciu kontraktu, Sakakibara wykorzystał swoje zasoby, aby stworzyć swój obecny projekt, organizację RIZIN Fighting Federation mającą być spadkobiercą legendarnej PRIDE.
Pozew antymonopolowy został złożony przez byłych zawodników UFC Cunga Le, Nate’a Quarry, Kyle’a Kingsbury’ego i Jona Fitcha. Twierdzą oni, że antykonkurencyjne zachowanie organizacji stworzyło monopson. W pozwie zarzuca się, że UFC stosuje systematyczną monopsonię (Wikipedia), która dominuje na rynku, tłumi konkurencję i zaniża wynagrodzenia dla zawodników.
W pozwie zarzuca się (za pośrednictwem Fox Sports), że UFC „systematycznie eliminuje konkurencję ze strony rywalizujących promotorów, sztucznie zaniża dochody zawodników za walki oraz działania merchandisingowe i marketingowe poprzez zawieranie restrykcyjnych umów i inne praktyki wykluczające”.
Adwokat reprezentujący sprawę powiedział:
„Wszyscy zawodnicy UFC otrzymują jedynie ułamek tego, co zarobiliby na konkurencyjnym rynku. Zamiast zarabiać pieniądze porównywalne z bokserami, sportem o wielu naturalnych podobieństwach, zawodnicy MMA otrzymują znacznie niższą rekompensatę pomimo brutalnego charakteru swojego zawodu”.
Sprawa została wniesiona 16 grudnia 2014 roku. W 2015 roku przeciwko UFC wniesiono dodatkowe pozwy o stosowanie praktyk ograniczających konkurencję i nadużywanie pozycji dominującej. Celem jest odkrycie:
- Czy UFC ma władzę monopolistyczną?
- Czy UFC uzyskało lub utrzymało taką władzę poprzez działania o charakterze praktyki wyłączającej?
- Czy UFC spowodowało szkodę w zakresie ochrony konkurencji, ponieważ posiadanie monopolu nie zawsze jest nielegalne w Stanach Zjednoczonych?
Klauzula PRIDE daje pewien wgląd w działalność związaną z przejęciem jej przez Zuffa LLC i wpływ, jaki ma to na ich rzekomą monopsonię branżową, która jest kwestionowana w tej sprawie.