Półfinalista, organizowanego przez UFC (Ultimate Fighting Championship), 22-go Ultimate Fightera Marcin „The Polish Zombie” Wrzosek będzie kolejnym trenerem mieszanych sztuk walki podczas drugiej odsłony „Projektu Wojownik”. Spotka się z weteranami pod koniec czerwca w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej (15GBZ).
Niezwykle dynamiczny i efektownie walczący zawodnik wagi piórkowej poprowadzi zajęcia z kilkudziesięcioma weteranami oraz innymi żołnierzami Wojska Polskiego. Po Łukaszu „Jurasie” Jurkowskim to druga gwiazda polskiej sceny MMA wspierająca wojskowych. „O Projekcie Wojownik dowiedziałem się przez przypadek z Instagramu. Pomimo przygotowań do walki w federacji KSW postanowiłem przyłączyć się do tej inicjatywy.”- opowiada Marcin Wrzosek. „Żołnierze biorący udział w misjach narażają swoje życie, niejednokrotnie tracą zdrowie więc jeżeli moje umiejętności mogą się przydać, to jestem gotów by im pomóc.”- podkreśla zawodnik.
W zajęciach w Giżycku wezmą udział przede wszystkim weterani z brygady oraz pozostałych jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Uczestnicy to przede wszystkim misjonarze z Iraku i Afganistanu. Dywizja od lat utrzymuje się w czołówce wojskowego MMA, a jej zawodnicy odnoszą sukcesy nie tylko w wojsku. „Udało nam się zaszczepić wśród żołnierzy bakcyla sportów walki. Mamy wielu aktywnych zawodników oraz trenujących mieszane sztuki walki i Krav Magę. Wspieramy wszystkie akcje dotyczące propagowania aktywnego spędzania czasu oraz pomocy dla weteranów, których w jednostce nie brakuje.”– zaznacza dowódca 15GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński.
Marcin Wrzosek to przede wszystkim kickboxer, który równie dobrze radzi sobie w parterze. Zawodnik o niebywałym instynkcie, niezwykle pracowity i konsekwentny. W latach 2016-2017 był mistrzem KSW wagi piórkowej i jedynym Polakiem uczestniczącym w prestiżowym turnieju UFC pod nazwą Ultimate Fighter. Podczas tego programu trenował pod okiem jednego z największych zawodników w historii mieszanych sztuk walki Conora McGregora z Irlandii i zaszedł aż do półfinału. Irlandczyk docenił inteligencję w ringu oraz opanowanie w sytuacjach ekstremalnych Marcina.
***
Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu w sporcie oraz będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.
Projekt zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Rzeszów oraz Kraków gdzie będą zaproszeni do udziału weterani z najbliższych jednostek wojskowych.
Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.
Po raz kolejny weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. – https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg
Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK
Zdjęcia: archiwum Marcina Wrzoska
Szukajcie nasz także na:
Facebooku – facebook.com/projektwojownikWP/
Instagram – instagram.com/projekt.wojownik/
Informacja prasowa