(Michał Garnys oraz Antek Chmielewski)
Czym jest „KSW Lab”? Jest to specjalistyczna komórka Federacji KSW, która ma na celu pomóc swoim zawodnikom w przygotowaniach do walk. Na odpowiednie przygotowanie składają się nie tylko treningi ale także prawidłowa dieta oraz suplementacja. Poprzez działania „KSW Lab” możemy oglądać a nawet uczestniczyć w tym wszystkim dzięki organizowanym obozom KSW. Osobą odpowiedzialną za te wszystkie procesy jest Michał Garnys, który w szczegółach opowie nam na czym to wszystko polega.
Wytłumacz proszę czym jest powstała jakiś czas temu komórka o nazwie „KSW Lab”.
– Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest pomoc zawodnikom i trenerom w planowaniu treningu. W praktyce wygląda to tak, że jest walka zawodnika KSW Team, odpowiednio wcześniej robimy testy wytrzymałościowe, następnie analizujemy ich wyniki i na ich podstawie rozpisujemy plany treningowe na poszczególne dni. Oczywiście wszystko odbywa się w porozumieniu i akceptacji z samym fighterem i jego szkoleniowcami.
W trakcie tych przygotowań robimy kontrole zaplanowanego treningu, adekwatnym testem. Chodzi tutaj o sprawdzenie czy owe ćwiczenia spełniają zaplanowane założenia.
Kolejnym założeniem „KSW Lab” jest organizacja obozów treningowych dla adeptów MMA, gdzie trenerami są zawodnicy „KSW Team”. W przyszłości planujemy rozwinąć inne formy szkoleń, takie jak: seminaria dla zawodników oraz kursy trenerów.
Czy z pomocy „KSW Lab” mogą skorzystać ludzie z zewnątrz?
– Oczywiście. „KSW Lab” nie powstało tylko na potrzeby Federacji KSW. Moją osobistą ambicją jest zmienić standardy i kulturę treningu. Nie oszukujmy się, ale delikatnie mówiąc te elementy są w chwili obecnej mierne.
I chciałbym zaznaczyć, że nie wynika to ze złej woli kogokolwiek, a raczej z niedostatecznej i aktualnej wiedzy, która jest przekazywana na kursach trenerskich, czy też z pokolenia na pokolenie.
Więc do kogo trzeba się zgłosić?
– Osoby które chcą skorzystać z naszej pomocy powinny się zgłosić bezpośrednio do mnie.
Czy jest to komórka stworzona stricte pod MMA, czy mogą z niej korzystać osoby uprawiające inne sporty, takie jak ping-pong, tenis, pływanie, czy chodzące po prostu na siłownię?
– Naszym założeniem jest zajmowanie się osobami trenującymi wszystkie sporty walki, nie tylko MMA. Owszem, w przyszłości chcemy współpracować ze specjalistami, którzy reprezentują inne dyscypliny sportu, na przykład „kometkę” (śmiech). Mówiąc poważnie to w tej chwili skupiamy się głównie na sportach walki. Jednak cały czas jestem w kontakcie i współpracuję z trenerami innych dyscyplin.
Jaką pomoc może uzyskać osoba, która się zgłosi?
– Wszystko zależy od tego, co dana osoba będzie chciała poprawić. Z doświadczenia wiem, że ludzie sami czują, że z ich treningiem jest coś nie tak, a ćwiczenie nie przekłada się na ich dyspozycję.
No i co wtedy?
– Wtedy proponuję zmiany w planie treningowym. Rozpisuję zajęcia w terenie, takie jak rower czy biegi, ćwiczenia siłowe oraz proponuję, jak powinien wyglądać trening w sali.
Oczywiście wszystko umiejscawiam w odpowiednim czasie, czyli kiedy i ile biegać, jaki trening przeprowadzić na siłowni i w którym okresie, a także jak powinny wyglądać zajęcia na Sali jeżeli chodzi o ich intensywność i czas trwania.
Czy dobór ćwiczeń oraz intensywność ćwiczeń to efekt finalny?
– Nie. Efektem końcowym jest dodanie do tego o czym wspomniałem planu dietetycznego i suplementacji.
Na przełomie stycznia i lutego odbędzie jedna z inicjatyw „KSW Lab”, czyli dwa obozy z udziałem zawodników „KSW Team”. Czego zatem mogą spodziewać się wszyscy ci, którzy zdecydują się na wyjazd?
– Już po raz drugi organizujemy obóz, gdzie trenerami będą zawodnicy KSW Team. Wzorem poprzedniego wyjazdu szkoleniowcy będą przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyli w swoich dotychczasowych pojedynkach. Kilku z fighterów m.in. Janek Błachowicz i Maciek Górski będzie przygotowywać się do walki, które odbędą się w marcu. Na obozie obecny będzie również Łukasz Jurkowski, który także będzie w okresie przygotowawczym do startu. Na pewno będzie możliwość ćwiczenia z nimi, a także okazja, żeby podpatrzeć jak wygląda ich cykl treningowy przed walką.
Ty jako osoba od przygotowania fizycznego zawodników KSW Team będziesz mógł zagwarantować obozowiczom…
– Moja rola oprócz całej organizacji obozu jest taka, że będę podpowiadać młodym adeptom o zasadach prawidłowego żywienia, suplementacji oraz samego treningu.
Oczywiście zachęcamy do wyjazdu na obóz. Jednak to nie koniec inicjatyw„KSW Lab”. Wiem, że już w najbliższym tygodniu wszyscy zawodnicy „KSW Team” oraz Mariusz Pudzianowski zostaną poddani specjalistycznym testom. Powiedz proszę coś więcej o tym przedsięwzięciu.
– Dokładnie, pod koniec najbliższego tygodnia testy przejdą Mamed Khalidov, Maciek Górski, Łukasz Jurkowski i najprawdopodobniej Mariusz Pudzianowski.
Będziemy oceniać ich aktualną formę, by na tej podstawie móc zaplanować im trening. W tym miejscu zaczyna się indywidualna praca z zawodnikiem. Mamed razem z trenerami Szymonem Bońkowskim i Pawłem Derlaczem wzorem poprzednich przygotowań będzie trenować do możliwych startów, które być może w najbliższych miesiącach. Usiądziemy wszyscy razem i zaplanujemy dzień po dniu, każdy trening rozbijając nawet na poszczególne minuty.
Łukasz dopiero zaczyna trenować po dłuższej przerwie, więc naszym, celem będzie stworzyć dobrą bazę do treningów specjalistycznych.
Maciek Górski jest zawodnikiem, który trzyma formę na zadawalającym poziomie przez cały rok. Dlatego z nim będziemy pracować nad pewnym aspektem motorycznym, ściśle powiązanym z taktyką walki.
Co do „Pudziana” to będzie on dla nas pewnego rodzaju zagadką. Trening i wysiłek startowy strongmana znacząco różni się od tego, który on teraz realizuje. Na pewno będziemy w stanie mu pomóc tak, aby w perspektywie kolejnych walk był w stanie wytrzymać nie jedną, ale nawet dwie rundy. Oczywiście będąc przy tym skutecznie atakującym.
Michał, dzięki za rozmowę. Myślę, że rozjaśniliśmy większości osób w głowach i wiedzą, co to jest „KSW Lab” i jakie są cele tej komórki. Jeszcze raz dziękuję.
– Dziękuję również. Pozdrawiam wszystkich.
Rozmawiał Artur Przybysz
Bardzo dobry pomysł 🙂 KSW to już nie tylko walki ale także całe zaplecze pomocy dla zawodników i zwykłych ludzi biorących udział w obozach 🙂 Super i oby tak dalej.
Oby przelozylo sie to na wyniki 🙂
Fajnie, że coś robią w tym kierunku 🙂
W Polsce to rzadkość.