Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, chcielibyśmy przedstawić Wam nowy program FIGHT MEDIC.
Będzie to seria programów w której zajmiemy się tematem kontuzji w sportach walki oraz metodom ich zapobiegania i leczenia. W związku z wprowadzeniem programu podjęliśmy współpracę z ekspertem Bartłomiejem „Mawashi” Mateńką.
Bartłomiej „Mawashi” Mateńka – Instruktor kulturystyki, Trener personalny i Menedżer sportu. Od ponad dziesięciu lat związany z forum www.sfd.pl i portalem www.kulturystyka.pl jako moderator działów treningowych. Autor wielu artykułów z zakresu treningu ogólnorozwojowego, kulturystycznego i siłowego, odżywiania oraz suplementacji. Współtwórca programów dla TV.SFD, oraz wykładowca na kursach dla Instruktorów kulturystyki i Trenerów personalnych. Specjalizuje się w treningu mającym na celu przywrócenie prawidłowej mobilności aparatu ruchu i eliminacji występujących na tej podstawie dolegliwości bólowych.
W pierwszym odcinku będziemy prezentować rozwiązania do samodzielnego wykonania w celu uwolnienia się od najpopularniejszych dolegliwości bólowych, które są spowodowane przykurczami i ograniczeniami ruchomości.
W tym temacie możecie także zadawać pytania
PYTANIE : Czy postępowanie przy nadmiernej kifozie piersiowej będzie takie samo , jak to na filmiku ?
Zestaw ćwiczeń ma na celu poprawę mobilności łopatek i likwidację nadmiernych napięć powięzi mięśniowych. Przy zwiększonej kifozie piersiowej można go wykonywać, szczególnie przykładając się do pracy z klatkę piersiową i Power Bandem. Oczywiście należy położyć szczególny nacisk na odpowiedni dobór ćwiczeń siłowych i korygujących w celu pracy nad zmniejszeniem występujących wad postawy. Rozciąganie obręczy barkowej i klatki piersiowej, oraz poprawa mobilności łopatek i wzmacnianie mięśni znajdujących się w górnej i środkowej cz.pleców (głównie m. czworoboczny, równoległoboczny).
co do ćwiczeń to podciągania na drążku albo wiosłowanie ?
Przy pogłębionej kifozie należałoby skupić się na ćwiczeniach wykonywanych w osi pionowej (podciąganie wąsko neutralnie, podchwytem, wyciąg górny, etc.) oraz na wykonywaniu ćwiczeń w poziomie jednorącz (wszelkie odmiany wiosłowań jednorącz na wolnych ciężarach lub na maszynach).
uzupełniająco można stosować inne ćwiczenia na plecy jako dodatek.
Czy możliwe jest „wyprostowanie” skrzywienia bocznego kręgosłupa w wieku dorosłym, np. poprzez ćwiczenia oraz podkładanie wałka pod ciało do snu (w odpowiednim miejscu).
Student – to zależy. Duża część bocznych skrzywień kręgosłupa to skoliozy idiopatyczne (niewiadomego pochodzenia). Tutaj przyczyny powstania są niejasne. Natomiast istnieje równie duża część skolioz których przyczyny powstania mogą pochodzić od konkretnych, rozpoznanych czynników:
– różnica długości kończyn dolnych,
– nieprawidłowe, nawykowe asymetryczne położenie miednicy,
– przykurcze powięzi mięśniowych i mięśni grupy k.goleniowej, pośladków i rotatorów bioder.
Tutaj można już działać, oraz próbować wpłynąć na istniejącą wadę postawy. Jeśli skrzywienie nie spowodowało zmian zwyrodnieniowych kręgów, a wada nie jest utrwalona to można w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia a tym samym na poprawę komfortu życia.
Niestety 100% skuteczności nie ma nigdy, natomiast w zależności od rozpoznania problemu i zaangażowania osoby ćwiczącej w realizację planu treningowego.
Od jakiegoś czasu odczuwam kłucie w lewej części klatki piersiowej czym to może być spowodowane i czy da się jakimś ćwiczeniem ograniczyć takie przypadki ?
czy jest szansa na jakiekolwiek rozciągnięcie nóg w wieku 35 lat. ? rozciągam sie ok 3 razy w tygodniu (statycznie i dynamicznie) od ok. 3 lat a postępu nie ma – po rozgrzaniu jest trochę lepiej ale mija dzień i maksymalny rozstaw wraca do konta prostego + ból bioder.
Siwer – nerwobóle
Siwer – przyczyn może być wiele. Trudno ustalić to przy tak niewielkiej ilości informacji.
Masta – można rozciągnąć. Prawdopodobnie stosujesz niewłaściwe metody stretchingu.