Mistrz Judo Mitsuyo Maeda (1878-1941), znany także pod pseudonimem Count Koma/Conde Koma który otrzymał w Hiszpanii w 1908 roku – wiedzę na temat Jiu Jitsu zdobywał w Japonii. To on był pionierem Judo w Brazylii, Wielkiej Brytanii oraz innych krajach.
Maeda miał fundamentalne znaczenie dla powstania Brazylijskiego Jiu Jitsu przez co jest określany mianem ojca tej sztuki walki. To on uczył Carlosa Gracie oraz innych członków rodziny Gracie. Jako pierwszy zapoczątkował emigrację Japończyków do Brazylii. Maeda w swojej karierze wygrał ponad 2000 walk a jego dokonania doprowadziły do tego, że został nazwany „najtwardszym człowiekiem, który kiedykolwiek żył”.
Aby oddać hołd Count Koma w 70 lat po jego odejściu – GRACIEMAG.com przedstawił listę głównych lekcji pozostawionych przez japońskiego samuraja. Zastanów się, ucz się i – dlaczego nie? – Baw się dobrze.
1. START W SUMO
W małym miasteczku Aomori, gdzie się urodził, młody Maeda był znany jako „Sumo Boy”. Fascynację do sztuk walki przejął od swojego ojca. Lata później wyjechał na studia do Tokio, gdzie trenował pod okiem Jigoro Kano i poznał Jiu Jitsu zakochując się w tej sztuce walki, której nauczył później Carlosa Gracie w Brazylii.
Lekcja: Poszerz swoje horyzonty. Jeśli otworzysz swój umysł i zaczniesz uczyć się nowych rzeczy, wtedy będziesz wiedział jakie techniki i style są dla ciebie najlepsze.
2. 15 PRZECIWNIKÓW DZIELIŁO GO OD ZDOBYCIA CZARNEGO PASA JIU JITSU
Jak historia głosi, 25 grudnia 1898 roku w czczonym Kodokan dojo – Mitsuyo Maeda mając zaledwie 20 lat otrzymał czarny pas. Aby otrzymać awans, Maeda musiał pokonać 15 przeciwników tego samego dnia, co zresztą uczynił śpiewająco.
Lekcja: Nie ma chwały bez poświęcenia. Im większy wysiłek, tym większa nagroda.
3. MISJA W KALIFORNII
W 1904 roku na rozkaz mistrza Jigoro Kano, Maeda udał się do San Francisco w celu rozpowszechnienia japońskich technik walki. Jiu Jitsu nie było nowością w USA, ponieważ prezydent Theodore Roosevelt sam trenował Jiu Jitsu pod okiem japońskiego mistrza Yamashita.
Lekcja: Miej wiarę w misje powierzoną przez swojego mistrza, cokolwiek i gdziekolwiek to będzie. To może być ważniejsze niż się początkowo wydaje.
4. ZDROWE ZWYCZAJE
W północnej Brazylii w stolicy stanu Pará w mieście Belém, gdzie ostatecznie postanowił zapuścić korzenie, Maeda zaczął wpływać na Carlosa Gracie w wielu rzeczach, z którymi nie miał do czynienia podczas treningów w akademii. Zdrowe nawyki żywieniowe, pozytywne myślenie, cierpliwość i inne cechy japońskiego mistrza były naśladowane przez Carlosa Gracie.
Lekcja: Mistrz ma nie tylko uczyć Jiu Jitsu, musi także pozytywnie wpływać na otoczenie poza matą.
5. DOJO COUNT KOMA W BRAZYLII
Koma nigdy nie wrócił do Japonii, pozostając do końca swoich dni Brazylii. Nie wiadomo, czy Jigoro Kano, który był bardziej zaangażowany w propagowanie Judo, był dumny z setek zwycięstw swojego ucznia podążającego nieco inną drogą. W każdym razie, Koma żył własnym życiem a Jiu Jitsu nadal jest żywe dzięki odwadze Maedy.
Ostatnia lekcja: Jeśli zdasz sobie sprawę, że nadszedł czas rozstania się ze swoim mistrzem, pamiętaj aby nie otwierać akademii w bliskim sąsiedztwie!
(od lewej: Mitsuyo Maeda, żona D. May Iris oraz adoptowana córka)
(Zdjęcia pochodzą z archiwum GRACIEMAG.com)