Największa organizacja MMA na świecie powraca do Pittsburgha po ponad 4,5 letniej przerwie. W niedzielę odbędzie się zdziesiątkowana rozpiskowymi roszadami UFC Fight Nigt 83.
Kursy bukmacherskie prezentują się następująco:
*kursy pochodzą ze strony betsafe.com pobrane dnia 19.02 ok. godziny 18
Jako pierwszej przyjrzymy się walce wieczoru, w której były pretendent do mistrzostwa wagi lekkiej, Donald Cerrone podejmie Alexa Oliveirę.
Doświadczenie. Amerykański Kowboj ma 32 lata i jest o 5 lat starszy od swojego najbliższego rywala. Cerrone rozpoczął zawodową karierę w 2002r. i obecnie ma na koncie 36 walk, z których 28 wygrał w 20 kończąc oponentów przed czasem. Oliveira walczy od 2011r., stoczył 18 wak, z których 14 wygrał – 12 z nich zakończył przed poddania lub nokauty.
Warunki fizyczne. Zawodnicy dysponują zbliżonymi warunkami fizycznymi.
Stójka. Cerrone walczy z klasycznej pozycji a jego największą siłą w stójce są kopnięcia, Donald wyprowadza ich dużo w różnych konfiguracjach, nie stroni od lowkicków, kopnięć na korpus oraz na głowę rywala (gif.1. gif.2. gif.3.). Często korzysta z „stepującego lowkicka” czyli kopnięcia na uda a następnie na głowę przeciwnika. Kopnięcia dobrze łączy w kombinacje z ciosami (gif.4.), którymi coraz częściej szuka uderzeń na tułów oponentów. Wywiera presję, przez większość czasu walk idzie do przodu i atakuje. Jego szczęka jest bardzo odporna na ciosy. Problemem Kowboja jest podatny na uderzenia korpus i statyczność, Cerrone stoi wyprostowany i często nawet nie stara się unikać ciosów rywali. Dysponuje przyzwoitą siłą ciosu (gif.5.), nie podpala się, mając rywala na widelcu zachowuje zimną krew. Oliveira dużo się porusza i trzyma ręce nisko, często odwołuje się do lowkicków i frontów, z technik ręcznych najczęściej korzysta z sierpów i haków, większość ciosów rzuca z dużą siłą (gif.6.). W swoich poczynaniach nierzadko chaotyczny i dający się kontrować. Często klinczuje i wciska rywali w siatkę poszukując okazji do obalenia. Jego defensywa nie należy do najszczelniejszych, w stójce bez większych problemów trafiali go niemal wszyscy zawodnicy, z którymi rywalizował w największej organizacji MMA na świecie.
Zapasy / BJJ. Cerrone radzi sobie znakomicie gdy walka przenosi się do parteru. Dobrze przechodzi pozycje i szuka poddań (gif.7.), będąc z góry do pracy zaprzęga solidne g’n’p. Jego umiejętności zapaśnicze nie są tak wysokie klasy jak te parterowe ale i tak prezentuje on pod tym względem solidny poziom. Alex jest silny fizycznie co pomaga mu w obalaniu przeciwników i obronach prób sprowadzeń. W parterze z góry zasypuje oponentów dużą liczbą ciężkich ciosów i szuka okazji do zakończenia walki przez poddanie (gif.8.), pomimo przegranej w debiucie z Gilbertem Burnsem Brazylijczyk zaprezentował naprawdę solidny defensywny grappling.
Kondycja. Obaj zawodnicy dysponują mocną kondycją jednak brazylijski Kowboj nigdy nie walczył na dystansie 25 minut zaś Cerrone – ostatni raz w 2009r.
Obecnie zdaniem bukmacherów mocnym faworytem starcia jest Amerykanin, kurs na wygraną Donalda wynosi 1,35 podczas gdy wygrana Oliveiry ponad 3-krotnie pomnoży postawiony kapitał. Alex wziął tę walkę z małym wyprzedzeniem, ale nie to jest jego największym problemem. Cerrone jest lepszy od Brazylijczyka w każdej płaszczyźnie, dlatego ciężko wyobrazić sobie wygraną Oliveiry. Kurs na wygraną Donalda nie jest powalający, ale można go użyć do jakiegoś dubla lub taśmy.
Jako drugiemu przyjrzymy się pojedynkowi otwierającemu galę, w wadze ciężkiej Anthony Hamilton zawalczy z Shamilem Abdurakhimovem.
Obaj zawodnicy nie są młodzi, Rosjanin ma 34 lata a jego najbliższy rywal jest o rok od niego starszy. Abrek walczy zawodowo od 2008r. i stoczył 18 walk, z których 15 wygrał. Również Hamilton ma na koncie 18 pojedynków jednak karierę rozpoczął później niż Shamil, w 2010r.
Amerykamin jest o 5cm wyższy od rywala jednak to Abdurakhimov dysponuje większym o 8cm zasięgiem ramion.
Freight Train to bardzo przeciętny stójkowicz, dysponuje sporą siłą ciosów i kopnięć (gif.9.) jednak pod względem technicznych na pewno nie zachwyca. Hamilton zdaje sobie z tego sprawę i unika walki w dystansie kickbokserskim często dążąc do klinczu, w którym męczy rywali i szuka okazji do obaleń. Rosjanin walczy z klasycznej pozycji i podczas walki w stójce ma do zaoferowania więcej niż Hamilton, jego ofensywny arsenał jest szerszy niż Amerykanina. Abdurakhimov chętnie wciska rywali w siatkę a stojąc plecami do ogrodzenia od razu próbuje odwracać pozycje. Jego stójkowa defensywa nie należy do przesadnie dobrych, ale twarda szczęka pozwala Shamilowi przetrwać sporo uderzeń rywali.
Anthony dysponuje dobrymi zapasami, najczęściej obala z klinczu w czym pomaga mu duża siła fizyczna. Będąc z góry w parterze dobrze kontroluje przeciwnika, przechodzi pozycje i zaprzęga do działania g’n’p (gif.10.). Rosjanin to poprawny zapaśnik, dobrze broni się przed próbami sprowadzeń a sam rzadko próbuje sprowadzać walkę do parteru. Walka na ziemi nie jest najmocniejszą stroną Abdurakhimova, o ile Abrek dobrze radzi sobie będąc z góry (aktywnie obija, kontroluje) tak z pleców jest bezbronny, pozwala łatwo przechodzić pozycje i daje się obijać.
Pod względem kondycji obaj ciężcy prezentują się dobrze i nie powinni mieć większych problemów z przewalczeniem 15 minut.
Obecnie kursy bukmacherskie na wygrane obu zawodników są bardzo podobne i oscylują w okolicy 1,90. Uważam, że bardziej dynamiczny i mobilniejszy Amerykanin będzie unikał otwartej wymiany ognia na środku klatki dążąc do klinczu, obaleń i kontroli z góry, – ta taktyka powinna dać mu zwycięstwo na kartach sędziów. Nie uważam tego jednak za bardzo mocny typ, ponieważ jest to starcie przeciętnych zawodników wagi ciężkiej w dodatku już nie młodych.
A co myslisz o Kawajirim???. Po kursie 4.05 za klika groszy postawilem. Taki czarny konik. Donald i Brunson raczej wejda.
Kawajiri może wygrać tylko poprzez obalenia i kontrolę, z mocnym zapaśniczo Bermudezem to się nie uda.
Na jakiej stronie obstawiacie?
betsafe, unibet – zależy gdzie lepsze kursy