Analiza kursów bukmacherskich przed UFC 184: Rousey vs. Zingano

UFC 184

Po niedzielnej nocy niespodzianek w brazylijskim Porto Alegre największa organizacja MMA na świecie przenosi się do Los Angeles gdzie odbędzie się pierwsza w historii gala UFC na której w dwóch ostatnich walkach zaprezentują się reprezentantki płci pięknej.

Kursy bukmacherskie prezentują się następująco:

kursy*kursy pochodzą ze strony betsafe.com  pobrane dnia 26.02 ok. godziny 19

kurs Salazar vs. Yamamoto

Jako pierwszej przyjrzymy się walce w dywizji koguciej, Roman Salazar podejmie powracającego po 3 latach przerwy Norifumiego Yamamoto.

porównanie Salazar vs. Yamamotoporównanie Salazar vs. Yamamoto2

W tym zestawieniu zawodnikiem starszym jest Japończyk. Kid ma już 37 lat i jest aż o 10 lat starszy od swojego najbliższego rywala. Yamamoto walczy zawodowo od 2001r. i ma na koncie 25 walk z których 18 wygrał w 13 nokautując rywali. Salazar rozpoczął karierę w 2009r. i stoczył 12 pojedynków: 9 wygrał a 3 przegrał.

Zawodnicy dysponują zbliżonymi warunkami fizycznymi.

Roman walczy z klasycznej pozycji. Dobrze się porusza i unika ciosów aczkolwiek w walce z Carlosem Ochoą przyjął na twarz sporo celnych uderzeń. Chętnie odwołuje się do kopnięć. Delikatną przewagę Norifumiemu daje odwrotna pozycja w stójce. Japończyk dobrze operuje pięściami i dysponuje przyzwoitą siłą ciosu. Jeśli poczuje, że naruszył rywala idzie za ciosem ale wtedy bardzo mocno się odsłania. Z kopnięć najchętniej korzysta z low-kicków ale odwołuje się także do mniej konwencjonalnych rozwiązań (gif.1.).

gif.1. Yamamoto nokautuje Kazuyukiego Miyatę

Amerykanin dysponuje przyzwoitymi umiejętnościami zapaśniczymi tak ofensywnymi jak i defensywnymi. Również pod względem parteru ma wiele do zaoferowania pomimo przegranej w debiucie przez poddanie ( z Mitchem Gagnonem z którym pewne problemy miał Renan Barao gif.2. ). Dodatkowo Roman dysponuje dość dobrym g’n’p. Jeśli Japończyk chce obalić rywala najczęściej odwołuje się do swojego judo, rzadziej do wejść w nogi. Jego defensywne zapasy nie zachwycają (o ile bycie obalanym przez Demetriousa Johnsona nie jest wielkim wstydem tak ilość obaleń – 10 w przeciągu 15 minut – już o czymś świadczy gif.3.) a i w parterze nie prezentuje wybitnych umiejętności – bycie poddanym przez Vaughana Lee chluby nie przynosi (gif.4.).

gif.2. Mitch Gagnon poddaje Salazara
gif.3. Demetrious Johnson obala Norifumiego
gif.4. Vaughan Lee poddaje Kida

Zawodnicy walczą w dywizji koguciej, nie powinni mieć jakichkolwiek problemów z przewalczeniem walki na pełnym dystansie 3 rund.

Kurs na zwycięstwo Japończyka jest kompletnie bezużyteczny – 1,33 na zwycięstwo przeciętnego zawodnika powracającego po 3 latach przerwy nie zachęca do grania. Postawienie pieniędzy na Amerykanina ponad 3-krotnie mnoży kapitał i jest to zdecydowanie lepsza oferta. Salazar ma narzędzia do tego aby wygrać tę walkę, jeśli będzie skutecznie obalał to zwycięstwo będzie na wyciągnięcie ręki.

kurs Krause vs. Lazaro

Jako drugiemu przyglądniemy się pojedynkowi w wadze lekkiej pomiędzy Jamesem Krause i Valmirem Lazaro.

porównanie Krause vs. Lazaroporównanie Krause vs. Lazaro2

Lazaro jest o rok starszy od Jamesa. Obaj zawodnicy zaczęli zawodowe kariery w 2007r. jednak to Krause stoczył zdecydowanie więcej pojedynków – 27 z których 21 wygrał w 19 kończąc rywali przed czasem. Valmir do tej pory walczył 15-krotnie wygrywając 12 pojedynków w tym 9 przez nokauty.

Delikatna przewaga warunków fizycznych będzie po stronie Amerykanina, który jest o 5cm wyższy i będzie dysponował 6cm przewagą zasięgu ramion.

Obaj zawodnicy w ostatnich walkach zaprezentowali dość aktywny styl prowadzenia pojedynku (co Lazaro wcześniej się raczej nie zdarzało). James walczy z klasycznej pozycji a jego najbliższy rywal z obu preferując pozycję klasyczną. Krause często odwołuje się do kopnięć, najczęściej niskich i frontów ale także do high kicków (gif.5.). Używając pięści korzysta ze swojego zasięgu, nie dysponuje dużą siłą ciosu. W płaszczyźnie kickbokserskiej Valmir chętnie kontruje rywali. Dobrze się porusza, balansuje ciałem, jest szybki. Często wykorzystuje low-kicki.

gif.5. James lokuje na głowie Sama Stouta mocne kopnięcie

Zapasy nie są mocną stroną Jamesa i Valmira. Wejścia w nogi w wykonaniu Amerykanina są czasami niedbałe a zapaśnicza defensywa przeciętna. Siłą Krause’a są umiejętności parterowe, James z góry atakuje ciosami i próbuje przechodzić pozycje a z pleców szuka poddań (gif.6.) i okazji do przetoczeń. O ile jeszcze zapaśniczo Brazylijczyk prezentuje „jakiś” poziom tak parterowo jest jeszcze słabszy i będzie musiał uważać podejmując walkę na ziemi z Amerykaninem.

gif.6. Krause poddaje Stouta na kilkanaście sekund przed końcem walki

Pod względem kondycji James prezentuje dobry poziom, Lazaro jest pod tym względem nieco słabszy ale i tak powinno mu wystarczyć paliwa na 15 minut walki w przyzwoitym tempie.

Faworytem bukmacherów jest Amerykanin. Krause ma przydatne w stójce, dobre warunki fizyczne, przyzwoitą kondycję i mocny parter. Ta mieszanka powinna zaprowadzić go do zwycięstwa. Problem może pojawić się wtedy gdy walka przez większość czasu będzie toczyć się w stójce gdzie Brazylijczyk ma najwięcej do zaoferowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *