Przed nami kolejna gala w Brazylii, w sobotę w Rio de Janeiro odbędzie się UFC 190. W walce wieczoru Ronda Rousey zawalczy z Bethe Correią.
Kursy bukmacherskie prezentują się następująco:
*kursy pochodzą ze strony betsafe.com pobrane dnia 30.07 ok. godziny 14
Jako pierwszemu przyjrzymy się starciu otwierającą preliminsy transmitowane na kanale Fox Sports 1, w wadze koguciej Iuri Alcantara podejmie Leandro Issę.
Doświadczenie. W tym zestawieniu zawodnikiem starszym jest Marajo, ma on już 34 lata podczas gdy jego rywala jest o 3 lata młodszy. Alcantara rozpoczął zawodową karierę w 2004r. Od tamtej pory stoczył 38 walk, z których 31 wygrał w 25 kończąc rywali przed czasem. Przegrywał 6-krotnie, najczęściej po sędziowskich decyzjach. Issa debiutował w 2006r. i obecnie ma na koncie 17 pojedynków, 13 wygrał a 4 przegrał.
Warunki fizyczne. Nieznaczna przewaga warunków fizycznych będzie po stronie starszego z Brazylijczyków.
Stójka. Iuri walczy z odwrotnej pozycji co na starcie daje mu delikatną przewagę nad klasycznie ustawionym rywalem. W stójce prezentuje się dobrze często rzucając naprawdę ciekawe kombinacje, przyzwoicie korzysta z pięści, dobrze kopie (najczęściej fronty, middle lub highkicki) a w niemal każde uderzenie wkłada sporo mocy (gif.1. gif.2. gif.3.). Jest silny fizycznie co pomaga mu w kontroli walki w klinczu i pod siatką. Leandro w płaszczyźnie kickbokserskiej ma mniej do zaoferowania, korzysta głównie z pięściarskich kombinacji lewy-prawy (rzadko atakuje dłuższymi seriami) oraz z mocnych, niskich kopnięć. Poszukuje klinczu, w którym obija rywali i dąży do obalenia.
Zapasy/BJJ. Alcantara jest przyzwoitym zapaśnikiem ale tylko w kontekście ofensywy, jego obrony przed obaleniami wyraźnie kuleją i może mieć to duże znaczenie w walce z Leandro, który często próbuje sprowadzeń jednak podobnie jak w przypadku Iuriego 31-latek również dysponuje słabym tdd. Będąc z góry w parterze Marajo zaprzęga do działania ciężkie g’n’p (gif.4.), będąc z pleców szuka poddań ale nawet jeśli przez dłuższy czas nie potrafi zagrozić rywalowi nie rzadko kiedy próbuje wracać do stójki. Issa będąc z góry świetnie kontroluje rywali, ochoczo przechodzi pozycje i dąży do poddań (gif.5. gif.6.).
Kondycja. Pod względem kondycji ani jednej ani drugi zawodnik nie prezentują oszałamiającego poziomu, Alcantara wkłada dużo mocny w to co robi a to odbija się na jego dyspozycji w końcowych minutach walki, w III rundzie więcej energii powinien mieć Leandro.
Obecnie faworytem bukmacherów jest starszy z Brazylijczyków, kurs na jego zwycięstwo wynosi tylko 1,40. Ciekawszą ofertą jest kurs na wygraną Issy wynoszący 2,95 ( i nadal spada). Brodinho najprawdopodobniej będzie przegrywał stójkowe wymiany ale powinien być w stanie obalać i kontrolować z góry Iuriego, Alcantara jest zawodnikiem groźnym z pleców ale taki grappler jak Leandro powinien obronić się przed próbami poddań ze strony rywala.
Jeśli obaj zawodnicy powtórzą swoje ostatnie występy (Alcantara vs. Saenz i Issa vs. Sasaki) to po walce w górę pójdzie ręka Leandro.
Jako kolejnemu przyjrzymy się pojedynkowi w wadze półciężkiej, w którym rywalizować będą będący po porażkach Rafael Cavalcante i Patrick Cummins.
Obaj zawodnicy nie są już młodzi, Amerykanin ma 34 lata a jego najbliższy rywal jest o rok starszy. Rafael rozpoczął zawodową karierę w 2006r. i stoczył 18 walk, z których 12 wygrał – każdą przed czasem. Cummins debiutował w 2010r. a w jego rekordzie jest tylko 9 walk, 7 z nich wygrał a 2 razy przegrał przez nokauty.
Niewielka przewaga warunków fizycznych będzie po stronie Amerykanina.
Stójka jest najmocniejszą stroną Feijao, do zadawania uderzeń poza pięściami często używa także łokci i kolan ( zwłaszcza w klinczu, w którym ubił Muhammeda Lawala (gif.7.) Igora Pokrajaca (gif.8.)). Znakomicie opanował technikę uderzania backfistami a jego znakiem rozpoznawczym jest mocny, prawy sierpowy. Do tego umiejętnie balansuje tułowiem i dysponuje sporą siłą ciosu (wszystkie wygrane walki zakończył ciosami!). Stójkę Patricka można opisać w dwóch słowach: mechaniczna i schematyczna. Tak naprawdę ciężko znaleźć czysto stójkowy aspekt umiejętności Patricka zasługujący na istotne wyróżnienie, czasem zdarza mu się mocno kopnąć lub uderzyć prostym ale nic poza tym.
Głównym orężem Patricka w klatce są zapasy, 34-latek nieustannie do nich dąży często bez jakiejkolwiek zasłony dymnej w postaci ciosów mających odwrócić uwagę przeciwnika co czyni go zawodnikiem bardzo przewidywalnym. Jeśli już obali, kontroluje z góry i zadaje dużo ciosów. Nie jest zbytnio zainteresowany poddaniami a jego parterowa defensywa przeszła test tylko w walce z Antonio Carlosem. Rafael będzie chciał utrzymać walkę w płaszczyźnie kickbokserskiej a pomagać mu będzie w tym dobra obrona przed sprowadzeniami. Ma czarny pas bjj, ćwiczy parter od wielu lat jednak jeszcze nigdy w karierze nie wygrał przez poddanie (wygrał z Kylem przez gilotynę gif.9., ale walkę uznano za nie odbytą z powodu pozytywnego wyniku powalkowych testów).
Zawodnikiem mocniejszym pod względem kondycji jest Amerykanin, Cummins nie ma problemów z przewalczeniem 15 minut podczas gdy Rafael czasem łapie zadyszkę już w II rundzie.
Faworytem starcia jest Amerykanin, kurs na jego zwycięstwo wynosi 1,62 podczas gdy na wygraną Cavalcante jest równy 2,30. Rafael swoją szansę na wygranie walki będzie miał przede wszystkim w pierwszej rundzie kiedy będzie jeszcze świeży i nie zmęczony. Cummins nie będzie chciał walczyć w stójce z Brazylijczykiem i od razu będzie szukał okazji do sprowadzenia i „przeleżenia” walki jednak mam nadzieję, że Feijao zdoła ustrzelić Patricka tak jak niedawno zrobił to Ovince Saint Preux. Sporo zależy od dyspozycji psychicznej Cavalcante, Rafael ma tendencje do szybkiego odpuszczania i łamania się przez co przegrał walki z Thiago Silvą czy Ryanem Baderem.