Podsumowanie i relacja z trzeciej edycji „Projektu Wojownik” która odbyła się w Gdyni

fot. Sylwia Cyrulik

Trzecia odsłona zajęć edukacyjno-sportowych dla weteranów Wojska Polskiego „Projekt Wojownik” odbyła się 10 i 11 lipca 2018 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie współorganizowała 3 Flotylla Okrętów.

Lipcowa edycja była wyjątkowa ponieważ po raz pierwszy Projekt Wojownik odbył się w formule dwudniowych zajęć. Pierwszego dnia weterani i instruktorzy walki wręcz trenowali z ppor. Filipem Bątkowskim z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, a w środę spotkali się z byłym zawodnikiem UFC, policjantem Piotrem Hallmannem. –We wtorek udało nam się przećwiczyć kilka technik i kombinacji kickbokserskich a w drugiej części obalenia i walkę w parterze.- opowiada ppor. Bątkowski.

Piotr Hallman, który od kilku dni jest już policjantem, powrócił sentymentalnie do swojej uczelni. Tym razem w innym charakterze, trenera mieszanych sztuk walki. Podzielił się swoimi najlepszymi akcjami i doskonalił techniki w parterze.  -Ogromnie się cieszę, że mogę poprowadzić zajęcia dla weteranów, którzy pełnią najbardziej odpowiedzialną służbę. W projekcie biorą udział żołnierze znający sztuki walki ale także początkujący. Tak starałem się dobierać zadania treningowe by każdy mógł wykonać ćwiczenia.- zaznaczył Hallmann.

Podobnie jak podczas pierwszej i drugiej edycji uczestnicy wysłuchali wykładów, min. o sporcie jako sposobie na stres oraz żywieniu i suplementacji. O motywacji w życiu, służbie i sporcie opowiedział weteran ranny podczas misji w Afganistanie st. Kpr. Tomasz Rożniatowski.

Pierwszego dnia po zajęciach praktycznych i krótkiej regeneracji uczestnicy „Projektu Wojownik” zwiedzili muzeum Marynarki Wojennej RP oraz niszczyciel ORP Błyskawica. Natomiast w środę mieli okazję poznać symulator okrętu podwodnego, który zbudowany został na bazie wycofanego ze służby Kobbena. Poznali także możliwości szkoleniowe oraz infrastrukturę Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. Zajęcia zakończyły się spotkaniem z załogą okrętu ratowniczego ORP Lech.

Kolejne spotkanie w ramach Projektu Wojownik pod koniec wakacji w 12 Brygadzie Zmechanizowanej.

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu w sporcie oraz będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Rzeszów oraz Kraków gdzie będą zaproszeni do udziału weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Po raz kolejny weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. – https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg

Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK
Zdjęcia: Sylwia CYRULIK

Szukajcie nasz także na:

Facebooku – facebook.com/projektwojownikWP/
Instagram – instagram.com/projekt.wojownik/

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *